фотонаратив:
текст:
собствена стая ‘ собствена стая ‘ собствена стая ‘ ____

„Думите са пълни с ехо, спомени и асоциации.“
Вирджиния Улф, специалната!

родена в Лондон през 1882 год., тя е създател на впечатляваща проза – романи, есета, разкази и е една от най – светлите фигури на модерността в литературните пространства на Великобритания през 20 век.
феминистка.
която очертава със свой поглед живота на духа – той е човешко измерение, а не фрагмент, принадлежащ на мъж или жена_почерк със собствена стая ‘
вглъбена и чувствена, свързана с личното усещане за живота и писането, Вирджиния смесва желанието с реалността, живота с идеята.

тя е специална,
специално е и мястото й
в литературното общество на Лондон, известният тогава
Кръг_
Б л у м с б ъ р и.
общество от приятели, интелектуалци, които подчертано се разграничават от викторианските порядки на висшата класа, лишени от истинност и хуманност, извеждащи повърхността на лицемерието и учтивостта, потискащо оскърбяващи с безсмислието си.
Б л у м с б ъ р и
и и з к у с т в о т о
на п р и я т е л с к о т о общуване /
Bloomsbury Group –
кръг, обединил умните и интелигентни светове от възприятия, изграждащ представи, липсващи в инертността на битието.
Блумсбъри остава ценност именно заради тайната от общуването, свързаността на интересните идеи, експериментаторското настроение към живота и сетивността като почерк и измерение, въпрос и взор.
Блумсбъри обединява в общото /-писателят EM Forster , биографът Lytton Strachey , арт критикът Клайв Бел , художниците Ванеса Бел / сестра на Вирджиния / и Дънкан Грант , икономистът Джон Мейнард Кейнс , писателят Ленард Улф и Вирджиния Улф – писател, критик, издател. други негови членове са Дезмънд Макарти, Артър Уейли , Сидни Търнър, Робърт Тревелян, Франсис Биръл, Дж. Т. Шепърд и критикът Реймънд Мортимер, скулпторът Стивън Томли.
Блумсбъри е оцелял през Първата светован война, но в началото на 30-те години е престанал да съществува в първоначалната си форма.
снимки: Никол Кесерджиева
монографичното есе на Вирджиния Улф ‘ Собствена стая ‘ има определено ярко място в литературата, която тя създава, въпреки че известността й се свързва с романите Мисис Далауей , Към фара и Орландо, в част от които тя описва своята чувствителност и връзката си с Вита / Виктория Саквил – Уест.
със завършването на романа си ‘ Между действията ‘ Вирджиния изпада в тежка депресия и написва последното писмо до любимия си Ленард, след което слага край на своя живот.
днес,
благодарение на
Никол Кесерджиева и Габриела Фандъкова, Кореспондент публикува фотографски разказ за къщата, в която Вирджиния и Ленард са обичали да се усамотяват, оставяйки се на мислите си, да пишат и обменят надеждата като движение в покоя.
къщата е пълна с малки предмети, които разказват съзнанието на двамата Улф.
наричали са я ‘ монашеска къща ‘ и често са се събирали с приятелите си за разговори и вечери.
къщата в Съсекс, нейният двор, където Вирджиния Улф е погребана от самия Ленард.
_тревата е измислено зелена, приливите и отливите са революции във водите на привидното_
_отношението към всичко е път към самостоятелна стая_
усещането за живот /
един ден в двора на Вирджиния Улф /

за Кореспондент –
Никол Кесерджиева и Габриела Фандъкова


Кореспондент_
юли 2019

Трябва да влезете, за да коментирате.